حساسیت به داروهای بی حسی دندانپزشکی چیست؟

داروی بی حسی

حساسیت به داروهای بی حسی دندانپزشکی چیست؟

چرا بعضی ازافراد بر این باورند که به داروهای بی حسی دندانپزشکی حساسیت دارند ؟

برخی ازداروهای بی حسی در دندانپزشکی حاوی ماده ای به نام آدرنالین ( اپی نفرین ) هستند که می توانند بعد از تزریق  به بیماردر وی باعث افزایش ضربان قلب و همچنین گاها” باعث بی حالی و سستی در بیمار شوند .

وجود اپی نفرین در داروهای بی حسی به دلیل عملکرد وا زوکانستریکتور ( تنگ کننده عروق ) می باشد ، که باعث می شودعروق خونی در ناحیه بی حس شده  تنگ شود و مدت زمان اثر بخشی دارو درناحیه مورد نظر بیشتر گردد . از این رو بر خلاف تصور بعضی  افراد که بر این باورند، به این دسته از بی حس کننده ها حساسیت دارند .

 

حساسیت لیدوکائین

 

دلیل اصلی به خاطر وجود آدرنالین در داروهای بی حسی می باشد که در صورت سریع تزریق شدن آن ودرهنگام ورود به عروق خونی می تواند سبب واکنش های سیستمیک از جمله تپش قلب و تغییر در حالت تنفس و بی حالی فرد شود .

لذا باید گفت افرادی منع مصرف پزشکی دارند که شامل بیماران قلبی عروقی بوده که سابقه سکته نیز داشته اند و همچنین افراد با فشار خون بالا و کسانی که سابقه حساسیت به این دسته از داروهای بی حسی را دارا می باشند . می توان نتیجه گرفت موارد ذکر شده فوق ، گروه های اصلی منع استفاده از این نوع داروی بی حسی می باشند .

اشتراک گذاری

نظر بدهید